Naționala de polo României, debut cu dreptul la Campionatul European

Naționala de polo României a debutat cu debut cu dreptul la Campionatul European. Tricolorii au învins Olanda, scor 12-8, în primul meci jucat în din grupa D.

Românii vor juca sâmbătă în compania Sloveniei, iar duminică vor întâlni Slovacia.

Naţionala masculină de polo a României a învins vineri, la Dubrovnik, reprezentativa Olandei, scor 12-8, în primul meci din grupa D a Campionatului European.

Scorul pe reprize a fost 3-1, 3-3, 4-3, 2-1. Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea 4 goluri, Silvian Colodrovschi 3, Matei Luţescu, Andrei Ţepeluş, Vlad Georgescu, Levente Vancsik şi David Belenyesi

Tot vineri, în cealaltă partidă din grupa D, Slovacia – Slovenia 11-7.

Tricolorii vor juca sâmbătă în compania Sloveniei, iar duminică vor întâlni Slovacia.

Primele două clasate se califică în faza play-off a competiţiei, în care vor juca pentru calificarea în sferturile de finală, potrivit news.ro.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia europenelor din 2022, România a ocupat locul 10.