Reacție uluitoare a lui Mircea Rednic. Nimeni nu se aștepta din partea lui să facă asta. Antrenorul de la UTA făcuse circ la Pitești.

Etapa trecută, Mircea Rednic a fost protagonistul unor momente incredibile, la meciul FC Argeș – UTA, încheiat 2-2.

Mircea Rednic i-a cerut scuze arbitrului de centru

Mircea Rednic și-a ieșit din minți la Pitești, după ce Adrian Cojocaru a dictat penalty în ultimul minut al prelungirilor prelungirilor. UTA a fost egalată de Garita, însă Rednic făcuse mega-scandal.

Le ceruse jucătorilor săi să iasă de pe teren, furios că arbitrii din camera VAR au intervenit. Iar FC Argeș a primit cel de-al treilea penalty într-un meci.

„Am analizat Mioveniul la meciul cu FC Argeş şi ştiiţi cine a fost arbitru de centru şi cine în camera VAR? Vă spun eu, Colţescu pe teren şi Cojocaru la VAR. Etapa următoare, cu noi, exact aceiaşi arbitri, dar invers.

Adică celor de la Piteşti le dai la aceeaşi brigadă două meciuri la rând. Eu vreau să-mi cer scuze faţă de arbitrul Cojocaru, pentru ceea ce am declarat la final de meci, mai ales că deciziile pe care el le-a luat au fost influenţate.

Accept primele două decizii de penalty, dar a treia nu am cum să o accept. A fost un duel la marginea careului de 16 metri, şi eu am jucat fundaş central şi ştiu ce înseamnă când sari la cap, din inerţie se mai întâmplă să-ţi atingi adversarul.”, a spus Mircea Rednic la conferința de presă, la câteva zile după marele scandal.

”Mai ales după ce am văzut miercuri seara la Milan cu Inter, ce lupte, ce trânte, ce pumni în careu şi VAR-ul nu a intervenit nu pot să-mi schimb opinia. Dar acum nu mai zic, mi-am cerut scuze, dar nici să nu fim luaţi de fraieri.Dar mie îmi place Cojocaru. Colţescu i-a arbitrat la Mioveni şi a anulat un gol pentru gazde după ce au stat cinci minute la VAR”, a mai spus Rednic.