Rapidul lui Adrian Mutu, deraiat de lanterna roșie! Surpriză uriașă la Ploiești. Toni Petrea, victorie la debut

Chindia a produs surpriza la Ploiești. Elevii lui Toni Petrea au trecut de Rapid, scor 2-1, și au obținut prima victorie în Liga 1.

Chindia a deschis rapid scorul. Daniel Popa a pătruns în careu și a trimis balonul peste Horațiu Moldovan, în minutul 15. Patru minute mai târziu a avut loc cea mai controversată fază a meciului. Costache a centrat de la colțul terenului, balonul a ajuns la Albu care a marcat după ce mingea a fost ușor deviată de Dugandzic. Rusandu a mers la margine să revadă faza și le-a anulat giuleștenilor un gol perfect valabil.

Doru Popadiuc înscrie în minutul 34, dar și acest gol a fost anulat.

Adrian Mutu s-a enervat cumplit, iar în minutul 36 a schimbat doi jucători.

Elevii lui Toni Petrea s-au distanțat în repriza a doua, după reușita lui Neguț. Giuleștenii au redus rapid din handicap după ce Antonio Sefer a marcat din lovitură liberă.

Rapid este pe locul doi în campionat cu 24 de puncte, în timp ce Chindia este pe ultimul loc cu doar 6 puncte

Echipele de start

Chindia: Căbuz – Căpușă, Boldor, Boldor, Dumitrașcu – Akhmatov, Vorobjovas – A. Șerban, Popadiuc, Neguț – D. Popa
Rezerve: D. Moldovan – Fernandez, Ad. Ioniță, Chamed, Passaglia, C. Dinu, Atanase, Grubac
Antrenor: Toni Petrea

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais – Crepulja, Albu, Al. Ioniță II – Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia – Dussaut, Ignat, Fl. Ștefan, A. Ciobanu, Emmers, Pănoiu, Luckassen, Papeau
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) / A1: Stelian Slabu (Brașov) / A2: Romică Bîrdeș (Pitești) / Arbitru VAR: Andrei Antonie (București) / Arbitru AVAR: Mihaela Țepușă (Buzău) / R1: Iulian Călin (Pitești) / Observator: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)