Rafael Nadal învinge în clasicul tenisului mondial! Câștigă sfertul cu Novak Djokovic după un meci-maraton!

Novak Djokovic și Rafael Nadal s-au înfruntat pentru a 59-a oară și a fost a 10-a bătălie pe zgura de la Paris. Nole și Rafa s-au luptat, de data aceasta, pe arena centrală „Philippe Chatrier”, nu în finală, ci în cel mai tare sfert de la Roland Garros. Și cel mai lung meci, unul de 5 ore.

Primul set a fost al spaniolului. ”Regele zgurii” a dominat autoritar primul act, arma principală fiind primul serviciu. După 52 de minute, 6-2 pentru Nadal.

Apoi i-a venit rândul lui Djokovic să controleze jocul. De la 0-3, sârbul a revenit senzațional până la 4-3. A încheiat setul cu un break câștigat, 6-4 pentru sârb.

În setul al treilea, Rafa a intrat ca și în celelalte două, în forță, cu un break. Ușor, ușor, Nole a început să greșească mai mult, iar Nadal, să profite.

Djokovic a luat inițiativa în al patrulea act. L-a ținut pe Rafa mai mult în defensivă forțându-l să greșească. Dar punctele au început să devină un pic mai lungi chiar când nu trebuia, Nadal a salvat două mingi de set și a rupt ritmul cu un break, de 4-5. A fost momentul-cheie când a întors practic meciul și a dus setul în tie-break. Pe care l-a câștigat cu o lovitură de rever.

Rafa e la două meciuri de trofeu și-l va întâlni pe Zverez în faza următoare. Sârbul va pierde locul 1 în ierarhia ATP, dacă șefii tenisului mondial nu își schimbă decizia cu privire la punctele oferite la Wimbledon. Nole poate fi detronat chiar după Roland Garros, dacă Zverev câștigă turneul.