Radu Drăguşin are Italia la picioare! Reacţii incredibile la adresa fundaşului român. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Radu Drăguşin are Italia la picioare! Reacţii incredibile la adresa fundaşului român. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Tricolorul a avut o nouă evoluţie apreciată în tricoul celor de la Genoa.

Radu Drăguşin e într-o formă de zile mari. A demonstrat-o şi în ultimul meci al anului, Genoa-Inter 1-1.

Radu Drăguşin are Italia la picioare!

Radu Drăguşin a fost cel care a egalat pentru Genoa, în meciul cu liderul din Serie A, Inter. A marcat în prelungirile primei reprize, cu o lovitură de cap. Tot el îl scăpase pe Marko Arnautovic, în minutul 42, când acesta deschisese scorul pentru oaspeţi.

Presa din Italia l-a lăudat pe tricolor. Toate publicaţiile l-au declarat cel mai bun jucător al partidei. Asta deşi Drăgușin l-a scăpat din marcaj pe marcatorul Arnautovic.

”Drăgușin îndrăznește și reușește” (Gazzetta dello Sport – nota 7), ”Eficient, și-a folosit fizicul în mod corect” (Eurosport – 7), ”Cel mai bun de pe teren” (Sport Sky – 7,5), ”Arnautovic l-a păcălit o dată, dar Drăgușin și-a răscumpărat greșeala zburând la golul egalizator” (Corriere della Sera – 7) sau ”Factotum, i-a anihilat pe Thuram și Arnautovic când au trecut pe lângă el și a înscris cu o săritură ca la baschet” (Genova Today – 7) sunt câteva dintre aprecierile presei italiene despre prestația românului. Genoa încheie anul pe poziția 13 în Serie A, la 7 puncte peste zona retrogradării.

În schimb, fundaşul ar putea pleca din această iarnă de la Grifon. Are oferte importante din de la marile echipe din Premier League şi nu nummai. Cel mai aproape ar fi de Tottenham. Londonezii ar avea mare nevoie de un fundaş central din cauza problemelor de lot.