Probleme mari pentru naţionala Franţei! Vedeta Kylian Mbappe s-a accidentat. Ratează următorul meci

Alarmă în Franţa după înfrângerea din meciul contra Danemarcei. Vedeta Kylian Mbappe s-a accidentat şi ratează următorul meci din Liga Naţiunilor. Superstarul lui PSG a ieşit după o repriză din Franţa – Danemarca 1-2.

Anunţul lui Guy Stephan, cel care pregătește Franța în absența lui Didier Deschamps, învoit de Federație din cauza decesului tatălui său, nu este deloc încurajator. Mbappe are probleme la genunchi și nu va juca în următorul meci, cu Austria, luni.

Înainte de pauza meciului cu Danemarca, Mbappe a acuzat probleme la genunchi și a fost înlocuit cu Nkunku, mijlocașul ofensiv de la Leipzig. Accidentarea lui Kylian a fost o recidivă, după ce a fost lovit în spatele genunchiului la un antrenament premergător meciului, anunță RMC Sport.

Atacantul lui PSG nu a fost singura pierdere pentru naționala Franţei care l-a pierdut și pe stoperul Varane, care a fost înlocuit în minutul 61 cu Saliba. „Cred că Mbappe și Varane nu vor juca din nou peste 3 zile. Kylian are o problemă la genunchi. Nu cunosc natura exactă. Va trebui să facă niște teste. Raphael are o problemă musculară în spatele coapsei. A simțit o durere. Sâmbătă vor face niște examinări.

Chiar dacă nu cunosc natura exactă a accidentărilor, mi se pare corect ca Mbappe și Raphael să nu joace din nou în trei zile. Va exista o rotație”, a declarat Stephan, secundul naționalei Franței, potrivit sursei menționate.

Campioana mondială en-titre a condus-o pe Danemarca, datorită reușitei lui Benzema, din minutul 51. Marele favorit la Balonul de Aur a combinat în viteză cu Nkunku, și-a culcat doi adversari și a tras pe sub portar.

Introdus în minutul 59, Andreas Cornelius a semnat o „dublă” în minutele 68 și 88 şi a adus o victorie mare pentru Danemarca.

În celălalt meci al grupei 1 din Liga A, Austria a învins-o pe Croația, scor 3-0. Astfel, finalistele Mondialului din 2018 ocupă locurile 3 și 4, în timp ce Austria și Danemarca sunt primele două.