Probleme mari pentru David Popovici! Sportivul s-a retras din concurs. Dezvăluiri de ultimă oră.

Înotătorul legitimat la Dinamo a câştigat în prima zi proba de 200 de metri liber şi a încheiat pe locul 5 la 50 de metri liber.

Probleme mari pentru David Popovici

David Popovici a luat o decizie total neașteptată. Campionul român a hotărât să se retragă din concursul „Memorialului Marek Petrusewicz” de la Wroclaw.

Astfel, Popovici nu a mai luat startul în probele de 100 de metri liber şi 50 de metri fluture, programate în cea de a doua zi a competiției din Polonia. „Memorialului Marek Petrusewicz” se desfășoară în bazin de 25 de metri.

Adrian Rădulescu, antrenorului înotătorului, a anunțat că acesta s-a resimțit după finala de la 50 de metri liber. Are probleme la cot, iar medicii au decis să nu mai participe la următoarele probe.

„În finala de la 50 de metri liber, de vineri seara, a făcut sosirea greşit şi a resimţit impactul la nivelul cotului. Este cel mai sigur sport dar se mai întâmplă. Echipa medicală a intervenit imediat, iar decizia a fost să-l oprim. Nu ne asumăm niciun risc. Naţionalele sunt în două săptămâni, Europenele în şase săptămâni. David s-a antrenat azi de dimineaţă, va face şi după amiază, dar este mai bine să-l protejăm”, a declarat antrenorul său, Adrian Rădulescu.

David Popovici a câştigat în prima zi proba de 200 de metri liber şi a încheiat pe locul 5 la 50 de metri liber (21,84 secunde).