Probleme mari pentru David Popovici! S-a aflat chiar înaintea Mondialelor. Adversarii care l-au depăşit pe campionul nostru

Probleme mari pentru David Popovici! S-a aflat chiar înaintea Mondialelor. Adversarii care l-au depăşit pe campionul nostru. Sunt detalii de ultimă oră înaintea competiţiei de la Fukuoka.

Campionul mondial va avea mult de tras pentru a-și apăra titlul adjudecat în 2022, la Budapesta. David Popovici a fost depăşit de mai mulţi rivali.

S-a aflat chiar înaintea Mondialelor

David Popovici are doar al șaptelea timp al sezonului la 200 de metri liber, înainte de Campionatele Mondiale de Înot ce se vor desfășura la Fukuoka, în perioada 23-30 iulie. David a obținut cel mai bun timp al său din acest sezon, la Sette Colli, 1:45:49.

Primul este Sunwoo Hwang (1:44.61). El este urmat de cel cu care David va lupta și la 100 de metri liber, Pan Zhanle (1:44.65). Matthew Richards (1:44.83), Thomas Dean (1:44:93), Katsuhiro Matsumoto (1:44,98) și Luke Hobson (1:45.12) au obținut de asemenea timpi mai buni decât David, în 2023.

În 2022, la Budapesta, când a obținut aurul mondial, el a înotat cei 200 de metri în 1:43.21.

Caeleb Dressel nu s-a calificat la Campionatele Mondiale de Înot

Caeleb Dressel, de şapte ori medaliat cu aur la Jocurile Olimpice, nu a reuşit să se califice la Campionatele Mondiale de nataţie din Japonia, care vor avea loc în această lună. A avut alte rezultate dezamăgitoare la Campionatele Naţionale ale Statelor Unite. Acestea s-au disputatla Indianapolis.

În ultima sa şansă de a face parte din echipa SUA, Dressel a terminat la egalitate pe locul 22 în preliminariile probei de 50 de metri liber. A fost la 1,07 secunde în spatele liderului.

În ultima săptămână, Dressel a terminat pe locul trei la 50 de metri fluture, la egalitate pe locul cinci la 100 de metri fluture. Pe locul 19 la 100 de metri liber. Aceste performanțe nu au fost suficiente pentru a se califica la Campionatele Mondiale de la Fukuoka care au loc între 14 şi 30 iulie.

Problemele lui Dressel nu au fost complet neaşteptate. Sportivul de 26 de ani nu a mai participat la o competiţie majoră de când s-a retras brusc de la Campionatele Mondiale de la Budapesta. Vara trecută a invocat o problemă de sănătate nespecificată.