Polonia învinge Arabia Saudită! Situația se complică teribil pentru Argentina lui Leo Messi

Polonia a reușit să învingă pe Arabia Saudită, scor 2-0 și situația în grupă se complică teribil.

Următoarea partidă din grupă este în această seară. Argentina înfruntă Mexicul și este obligată să câștige pentru a mai spera la calificare.

Prima repriză câștigată de Polonia contrar cursului jocului

Prima repriză a avut un ritm foarte bun cu o Arabia Saudită extrem de agresivă și motivată.

Din păcate pentru saudiți, cei care au deschis scorul au fost cei din Polonia prin Piotr Zielinski.

Cele două echipe și-au împărțit momentele bune însă a părut cu Arabia Saudită a deținut mai mult timp controlul.

În minutul 37, Al Buraikan s-a accidentat după ce Lewandovski l-a călcat pe mână.

În minutul 39 Piotr Zielinski a deschis scorul contrar cursului jocului. Polonezii au construit o acțiune superbă, finalizată cu o centrare a lui Lewandovski pentru șutul lui Zielinski din 7 metri.

Polonia-Arabia Saudită

În minutul 46+1, Arabia Saudită a ratat un penalty, Sczesny a apărat șutul lui Al Dawasari.

A doua repriză a început în nota primei părți cu Arabia Saudită în atac și cu Polina încercând să lovească pe contră.

Polonia a lovit bara în minutul 70 după o fază școală de contra-atac.

Cei care au lovit, au fost tot polonezii, Robert Lewandovski a reușit să marcheze la Cupa Mondială după ce a profitat de o eroare al lui Al Amri și l-a învins ușor pe portar.

Polonia: Szczesny – Cash – Glik, Kiwior, Bereszynski – Krychowiak, Bielik – Milik, Zielinski, Frankfowski – Lewandowski
Rezerve: Bednarek, Grabara, Grosicki, Gumny, Jedrzejczyk, Kaminski, Piatek, Skoras, Skorupski, Swiderski, Szymanski, Wieteska, Zalewski, Zurkowski
Selecționer: Czeslaw Michniewicz

Arabia Saudită: Al Owais – Abdulhamid, Al Amri, Al Boleahi, Al Breik – Al Najei, Al Malki, Kanno – Al Buraikan, Al Shehri, Al Dawsari
Rezerve: Al Abed, Al Aqidi, Al Dawsari, Al Ghannam, Al Hassan, Al Oboud, Al Rubaie, Asiri, Bahebri, Madu, Otayf, Tambakti
Selecționer: Herve Renard

Stadion: Education City, Doha
Arbitru: Wilton Sampaio / Asistenți: Bruno Boschilia și Bruno Pires (toți din Brazilia)