Ploaia a oprit meciul dintre Irina Begu și Jasmine Paolini! Se intrase în setul decisiv

Irina Begu a avut un prim set extrem de ciudat împotriva Jasminei Paolini. Românca a reușit trei ași și a condus, la un moment dat cu 4-2. Doar că până la urmă, cea care a câștigat a fost adversara. După 43 de minute, Paolini avea 6-4.

Cel de-al doilea set a arătat altceva. Irina Begu și-a intrat în mână, cum se spune, și n-a iertat nimic. După o prestația consistentă și convingătoare, reprezentanta României și-a adjudecat setul fără drept de apel, 6-1.

Însă ploaia a intrat în joc. Meciul a fost întrerupt, la cererea lui Paolini, după 1-1 la seturi și 1-0 pentru Irina Begu. Irina avea și minge de break pentru 2-0, dar cel mai probabil, partida se va relua mâine. Era ultimul meci al zilei de pe terenul 5 și prognoza meteo anunță furtună și ploaie la Paris, în această seară, informează eurosport.ro.

Este a patra înfruntare în circuit dintre Irina Begu și Jasmine Paolini, românca având două victorii până acum. Învingătoarea din acest meci va juca în runda următoare cu câștigătoarea Ekaterina Alexandrova – Greetje Minnen.

Dacă va trece în turul secund la Roland Garros, Begu va încasa 86.000 de euro și va primi 70 de puncte WTA.