Performanţă uriaşă pentru România! Tricolorii de la volei au dat lovitura la EURO. Reuşită istorică după 40 de ani

Performanţă uriaşă pentru România! Tricolorii de la volei au dat lovitura la EURO. Reuşită istorică după 40 de ani. Băieţii de la volei au reuşit calificarea în sferturile competiţiei după un meci dramatic.

România a învăţat, din nou, să se bucure. Băieţii de la volei rescriu istoria la Campionatul European de volei masculin.

Performanţă uriaşă pentru România!

România s-a calificat în sferturile EURO după un meci nebun în faţa celor din Croaţia. Tricolorii au început foarte bine meciul şi au câştigat primul set cu scorul de 25-17.

De la 8-8 în setul secund, România a avut o serie incredibilă și s-a desprins la 17-9. Imediat s-a făcut 2-0 la seturi. Din păcate, băieţii noştri au avut probleme şi au pierdut setul al treilea, 17-25. Setul al patrulea a fost de-a dreptul dramatic. Băieţii noştri au pierdut, 26-28 şi s-a intrat în decisiv. Aici, tricolorii s-au impus cu 15-12 şi s-au calificat în sferturile conpetiţiei. Această performanţă a mai fost atinsă acum 40 de ani.

România va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei dintre Franța și Bulgaria.

Naţionala masculină a României are în palmares cinci medalii (1 aur – 1963, 2 argint – 1955, 1958, 2 bronz – 1971, 1977).