Performanţă uriaşă pentru România! Fetele de la handbal, aproape de semifinale. Victorie uriaşe a selecţionatei U 19 / Video

Performanţă uriaşă pentru România! Fetele de la handbal, aproape de semifinale. Victorie uriaşă a selecţionatei U 19.

România U19 a spulberat-o pe Suedia U19, scor 42-34, și este la mâna ei pentru calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin organizat la Pitești și Mioveni.

Fetele de la handbal, aproape de semifinale

În ultimul meci din grupă, miercuri, de la ora 19:45, România U19 va înfrunta Elveția U19. „Tricolorele” se califică în semifinale!
Cotate de bookmakeri cu șanse mici, „tricolorele” au făcut o primă repriză excepțională din punct de vedere ofensiv.

Cu Alisia Boiciuc în zi de grație, 5 goluri, și cu acțiuni rapide, finalizate ca la carte, România U19 a condus inclusiv cu 7 goluri, 19-12. Au urmat două minute de prăbușire totală în finalul reprizei, în care defensiva a clacat ca în partidele din grupa preliminară.

Victorie uriaşă a selecţionatei U 19

Partea secundă a început ideal. Teodora Neagu a avut o serie de „parade” între buturi, iar atacul a continuat să funcționeze la un nivel fantastic.
A fost un handbal atipic pentru naționalele României, cu repuneri rapide, multe mingi duse în extremă. Un stil modern care dă încredere în privința viitorului.

Atmosfera de la Pitești a dat elan handbalistelor. Publicul a cântat pe durata întregii partide, iar ultimul sfert de oră a fost trăit în picioare.

Boiciuc a lovit din toate zonele și a fost în final desemnată MVP. Mihaela Mihai, Denisa Romaniuc sau Florina Brîndușa au avut brațele sigure și au adus o victorie care deschide drumul spre semifinale.

Pentru calificarea în semifinalele Europeaului, România U19 are nevoie doar de o victorie în disputa cu Elveția U19, indiferent de scor. Meciul este programat miercuri, de la ora 19:45.

În cealaltă partidă a grupei, suedezele și portughezele vor lupta în meci direct pentru accederea în penultimul act.

În grupa principală, Ungaria U19 a obținut deja calificarea pentru semifinale. Danemarca U19 și Muntenegru U19 luptă pentru celălalt loc.