Omul lui Răzvan Burleanu, anunţ după ancheta UEFA! Ce spune despre suspendarea terenului: ‘Mi-e frică’

Omul lui Răzvan Burleanu, anunţ după ancheta UEFA deschisă în urma incidentelor de la meciul România – Kosovo (2-0), din preliminariile EURO 2024.

Meciul a fost întrerupt în minutul 17 din cauza scandărilor ultrașilor „Uniți sub tricolor”.

Omul lui Răzvan Burleanu, anunţ după ancheta UEFA

Ultrașii au afișat un banner în timpul meciului pe care scria „Kosovo e Serbia”. Jucătorii au ieșit imediat de pe teren, iar partida a fost reluată după aproape 50 de minute.

UEFA nu va trece cu vederea incidentele. A deschis deja proceduri disciplinare. Mihai Stoichiță a recunoscut că se teme de decizia forului european.

„Nu știu care sunt regulile și ce vor aplica ei după acest lucru. Cu Andorra s-a terminat normal. Gândindu-mă, jucăm cu Belarus la Budapesta și cu Andorra la București. (n.r. că România o să evolueze fără spectatori cu Elveția) La asta mă gândesc să nu cumva să ne suspende pe toată durata acestor preliminarii.

Cum să nu-mi fie frică? Dacă observi, spectatorii și la meciul trecut, chiar dacă nu a fost un meci reușit, au fost alături de echipa națională a României. Nu pun în balanță (n.r. cu Kosovo). Spun că și la un meci prost al României, oamenii care au venit să vadă România au fost alături de jucători.

Este extrem de important. Egalul pe care l-am obținut cu Israel se datorează și oamenilor de acolo. Stimulul exterior a fost extraordinar și punctul acela cântărește enorm în economia acestei grupe”, a spus Mihai Stoichiță, potrivit Fanatik.

Sancțiunile UEFA se vor da pentru aprinderea de obiecte pirotehnice, aruncarea de obiecte, mesaj provocator cu caracter ofensator şi comportament rasis și blocarea căilor de trecere.