Olimpiu Moruţan s-a remarcat din prima în Italia! A fost decisiv încă din prima etapă. Ce a făcut noul jucător al Pisei

Olimpiu Moruţan s-a remarcat din prima în Italia! A fost decisiv încă din primul meci din Serie B. Noul jucător al Pisei, împrumutat de la Galatasaray, a fost cel mai bun jucător al echipei sale.

Italienii le vor plăti celor de la Galatasaray suma de 150.000 de euro pentru împrumutul lui Olimpiu Moruțan.

Olimpiu Moruţan s-a remarcat din prima în Italia!

În primul său meci din Serie B, Olimpiu Moruțan a oferit două pase de gol în înfrângerea Pisei contra celor de la Cittadella, scor 3-4. Intrat în minutul 67 al jocului în locul moldoveanului Ioniță, Olimpiu Moruțan a pasat decisiv la golul Giuseppe Sibilli, în minutul 90, dar și la cel al lui Canestrelli din minutul 90+8.

Pentru minutele pe care le-a bifat la Pisa în Serie B, Olimpiu Moruțan a primit nota 6.5 din partea jurnaliștilor italieni. ”A schimbat fața echipei în faza ofensivă, a creat pericol la poarta adversă și a oferit două pase de gol”, au notat cei de la tuttomercatoweb.com.

Olimpiu Moruțan a mai jucat un meci pentru Pisa de la venirea în Italia, în Cupă, dar Pisa a fost eliminată deja. Marius Marin a fost integralist la Pisa și a primit nota 5 pentru evoluție. ”Nu a fost lucid, a făcut prea multe erori”, a mai precizat sursa citată.