Novak Djokovic, la un pas de titlul cu numărul 92. A câștigat duelul cu Daniil Medvedev și s-a calificat în finala turneului de la Adelaide

​Novak Djokovic s-a calificat fără probleme în finala turneului ATP de la Adelaide.

Fostul lider mondial l-a învins pe Daniil Medvedev (cap de serie 3) în două seturi, scor 6-3, 6-4.

Un singur break a făcut diferența în setul întâi. Rusul și-a cedat serviciul în gameul cu numărul patru, iar fostul lider mondial a știut să profite de avantajul de pe tabelă. Echilibrul s-a rupt în cel de-al doilea set în game cu numărul șapte. În final, Nole a câștigat meciul după o oră și 24 de minute și va juca finala la Adelaide.

În marea finală de duminică, Novak Djokovic îl va întâlni pe Sebastian Korda (33 ATP). Americanul a trecut de Yoshihito Nishioka, acesta abandonând meciul.

Dacă va trece de Korda, Djokovic va câștiga titlul cu numărul 92 din carieră, dintre acestea 21 fiind de Grand Slam.

Adelaide International 1 (ATP 250) este dotat cu premii totale de 642.735 de dolari.