Novak Djokovic își continuă drumul spre finala de la Wimbledon

Novak Djokovic, cap de serie numărul 2, s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Sârbul l-a învins în sferturile de finală pe rusul Andrei Rublev, favorit 7, scor 4-6, 6-1, 6-4, 6-3, în două ore şi 48 de minute.

În faza următoare, îl va întâlni pe Jannick Sinner (Italia), cap de serie 8, care l-a eliminat pe rusul Roman Safiullin, scor 6-4, 3-6, 6-2, 6-2.

Pentru Djokovic a fost meciul 400 de Grand Slam, iar semifinala cu Sinner va fi a 46-a de turneu major, ceea ce îl face pe sârb să egaleze recordul lui Roger Federer la simplu masculin. Fostul lider mondial va juca a 12-a semifinală de Wimbledon.

Carlos Alcaraz vs Holger Rune

Unul dintre cele mai așteptate meciuri se va juca astăzi.

Carlos Alcaraz îl întâlnește pe Holger Rune, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, nu înainte de ora 18:00,

Carlos Alcaraz (Spania, 20 de ani, 1 ATP) este invincibil pe iarbă în acest sezon. Liderul mondial este la primul sfert de finală din carieră la turneul londonez. Spaniolul are în palmares un titlu de Grand Slam, US Open în 2022.

Holger Rune (6 ATP) și Alcaraz s-au întâlnit de două ori până acum în circuitul ATP. Fiecare a câștigat un meci.

În celălalt meci al zilei se întâlnesc Daniil Medvedev și Christopher Eubanks.

Turneul de la Wimbledon are premii totale în valoare de 44,7 milioane lire sterline.  Este ediţia a 136-a la masculin (deţinătorul trofeului este Novak Djokovic) şi ediţia a 129-a la feminin (deţinătoarea trofeului este Elena Rybakina).