Nicolae Dică răsuflă ușurat. FCSB a treia victorie consecutivă în Liga 1

FCSB a reușit să obțină a treia victorie consecutivă în Liga 1. Elevii lui Nicolae Dică au învins-o pe UTA Arad, scor 2-1, în etapa 14-a. După acest rezultat, FCSB este pe locul 7 cu 17 puncte, în timp ce arădenii sunt pe 12 cu 16 puncte.

Darius Olaru a fost cel care a deschis scorul pe Arena Națională. În minutul 16, Olaru l-a învins pe Iacob cu un șut din afara careului. Ocaziile au continuat pentru elevii lui Dică, dar la pauză scorul a fost 1-0.

Florinel Coman a irosit o ocazie uriașă la începutul reprizei secunde. Căpitanul FCSB-ului a șutat spectaculos de la mare distanță, dar mingea a lovit stâlpul din dreapta al porții lui Florin Iacob. În minutul 67, „roș-albaștrii” se puteau distanța pe tabela de marcaj, dar lovitura de cap a lui Oaidă a fost respinsă de Iacob.

FCSB a primit un penalty pe final de meci, după ce mingea l-a lovit în mână pe Vukcevic, iar Compagno a marcat. În minutul 90, Keșeru a redus din handicap.

Echipele de start

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea – Cordea, Edjouma, Olaru – Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, Boboc, Nikolov, Oaidă, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriș, Abeid – Anton, Cascini – Stahl, R. Pop, Otele – Postolachi
Rezerve: Balauru – Dobrescu, Erico, Hoxhallari, Batha, Ubbink, Negoescu, Joebello, Keșeru
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău) / Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)