Nicolae Dică, la prima victorie pe banca oltenilor. S-a terminat FC Botoșani – FCU Craiova

FCU Craiova a câștigat în deplasarea cu FC Botoșani, scor 1-0, după 111 minute, în etapa a patra din SuperLiga.

Pentru olteni aceasta este prima victorie în actualul sezon. FCU Craiova este pe locul 11 cu 3 puncte, în timp ce FC Botoșani este pe este pe 13, cu 2 puncte.

După ce în primele minute cele două echipe și-au împărțit ocaziile, în minutul 30 gazdele au cerut un penalty pentru un presupus henț al lui Paramatti. Arbitrul Iulian Călin a așteptat aproape 11 minute o decizie din camera VAR. În final, moldovenii nu au primit lovitura de pedeapsă. FCU Craiova a deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Sidibe.

În minutul 79, Chițu a ratat o ocazie uriașă. A tras într-un adversar, dintr-o poziție foarte bună, după pasa primită de la Bauza.

Botoșani – FCU Craiova, echipe de start:

FC Botoșani: Ducan – Mutombo, Dican, Șeroni, J. Pius – Cioiu, Ed. Florescu, Olinga – Cărăușu, M. Roman II, Pinson
Rezerve: A. Ureche – Patache, Țigășanu, Bg. Creț, G. David, Dragu, Zabou, Drole, S. Camara
Antrenor: Marius Croitoru
FCU Craiova: R. Popa – Compagnucci, Henriques, Paramatti, Van Durmen – Asamoah, V. Achim – Sidibe, Bauza, Bahassa – A. Chițu
Rezerve: Gurău – R. Negru, Padula, Al. Albu, V. Pop, Blidar, M. Ilie, Baeten, Blănuță
Antrenor: Nicolae Dică

STADION: „Municipal” Botoșani
ARBITRU: Călin Iulian (Ştefăneşti – Argeş), A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia – Alba), Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)