NEWS ALERT David Popovici atacă titlul mondial și la 100 de metri, după ce și-a câștigat semifinala cu nou record mondial de juniori!

Proaspătul campion mondial a intrat în semifinala de 100 de metri liber cu cel mai bun timp nu doar din serii, ci cel mai bun din acest an, până la acel moment: 47.6o.

Câștigătorul primei serii, francezul Maxime Grousset, a reușit să-l devanseze pe David, ca timpi, în semifinale, obținând 47,56.

Dar David Popovici n-a avut adversar în semifinala lui. Pe care a câștigat-o în stilu-i deja cunoscut, pe sprintul devastator de la final. Cu un timp de excepție, cel mai bun timp al semifinalelor: cu 47.13, cu record mondial de juniori!

Ieșirea din concurs al campionului olimpic Caeleb Dresell, care a renunțat la proba de 100 de metri după ce probleme medicale, pare să-i fi ușurat misiunea puștiului-fenomen din România. Care vrea să atace medalia de aur și pe această distanță.

David Popovici are deja o medalie la Mondialele de la Budapesta. La 17 ani, e noua senzație a înotului mondial.

Popovici a scris istorie pentru natația românească, devenind ieri primul campion mondial dat de țara noastră în probele masculine.

”Golden Boy” s-a impus ieri în fața adversarilor într-o manieră entuziasmantă. A întors al doilea, la prima lungime, dar a sprintat către final și a câștigat clar cursa, medalia de aur și a stabilit un nou record mondial la juniori. Popovici a scos 1:43.21 min, depășindu-i pe Sunwoo Hwang (19 ani, Coreea de Sud) – 1:44.47 și Tom Dean (22 de ani, Marea Britanie) – 1:44.98, și este al 4-lea timp din istorie.

„Sunt absolut obosit. Piscina e foarte rapidă. M-a ajutat faptul că oamenii pe care îi iubesc m-au privit și cei de acasă au crezut în mine. Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri.

Treaba nu e terminată, încă mai am foame pentru performanță”, a fost prima reacție a lui David Popovici, ieri după aurul cucerit la Budapesta, conform eurosport.ro.