Naționala mică, prea mică pentru urmașii lui Cristiano Ronaldo! A fost învinsă categoric de Portugalia în Ghencea

România pregătită de Emil Săndoi s-a apropiat prima dată de careul portughez abia prin minutul 18. A încercat Markovic să ia o acțiune pe cont propriu și să spargă apărarea beton a oaspeților.

Dar golul s-a lipit de Portugalia în minutul 24. Sousa a deschis scorul cu un șut la colțul lung. Iar după zece minute selecționata Under 21 a lusitanilor a schimbat din nou tabela, prin Pedro Neto, care a finalizat de la 16 metri.

”Tricolorii” mici au forțat un pic după pauză, când Săndoi a făcut 5 schimbări. Însă nu suficient cât să creeze pericol și să aibă ocazii iminente de a marca. Partea bună e că nici adversarii n-au mai găsit poarta, așa că România U21 – Portugalia U21 s-a încheiat 0-2, în amicalul de lux de pe Ghencea, urmărit de 5 mii de spectatori.

România U21: M. Popa – Țîrlea, Racovițan, Dican, Screciu, Dumitrescu – Miculescu, Pop, Pitu, Corbu – Markovic
Rezerve: Târnovanu, Gorcea – Țicu, Ehmann, Albu, Petrila, Grameni, Ișfan, Pantea, Lixandru, R. Ilie, Bîrligea, Baiaram
Antrenor: Emil Săndoi

Portugalia U21: Soares – Malheiro, Penetra, T. Araujo, Lelo – Costa – F. Conceicao, A. Sousa, D. Silva, Neto – H. Araujo
Rezerve: Tabuaco – Esteves, Amaro, Tavares, Dantas, V. Sousa, Costa, Almeida, Vitor Oliveira, F. Silva, Fabio Vieira
Antrenor: Rui Jorge