N-au `pescuit` victoria în Feroe! Debut cu stângul pentru naționala de handbal masculin, în campania pentru Euro,`tricolorii` au fost învinși,

România n-a mai văzut cum este la un turneu final de Campionat European la handbal masculin din 1996. Iar necalificările și în celelalte competiții au devenit chestii de obișnuință.

La fel și înfrângerile în fața unor selecționate de mâna a doua. În seara aceasta, elevii lui Xavi Pascual au mai trecut una în palmares, în Insulele Feroe. Sigur că până să ajungă la meci, tricolorii au avut de pătimit: au avut mai bine de 12 ore de întârziere din cauza vremii. Dar…

Prima repriză a fost uluitor de slabă, în ciuda prestație senzaționale a croatului naturalizat, Vasile Ante Kuduz, aflat la debut. Iar la pauză scorul a fost 15-9 pentru gazde.

Care nu s-au pierdut nici în partea secundă, deși Humet și Grigoraș au condus România către o egalare, 19-19 în minutul 42.

N-a fost suficient, iar la final, Feroe a câștigat cu 28-26, revanșa urmând să se dispute sâmbătă 11 martie, la București.