Mihai Rotaru se va enerva cumplit! Sorin Cârţu l-a distrus pe Ivaylo Petev în direct. Îl vrea afară de la CSU Craiova

Mihai Rotaru se va enerva cumplit! Sorin Cârțu l-a distrus pe Ivaylo Petev în direct, la scurt timp după ce oltenii au pierdut categoric duelul cu FCSB. Îl vrea afară de la CSU Craiova, cât mai repede posibil.

FCSB – CSU Craiova, 3-0 duminică seară, pe Ion Oblemenco! Sorin Cârțu îl vrea OUT de la echipă pe Ivaylo Petev.

Sorin Cârțu l-a distrus pe Ivaylo Petev!

CSU Craiova tremură pentru locul în play-off, după ce au bifat patru înfrângeri consecutive în cadrul competiției interne.

Sorin Cârțu, fostul președinte din Bănie, este de părere că Ivaylo Petev trebuie demis din funcția de tehnician al formației.

„Încep să îi dau dreptate lui Vivi, chiar mă gândeam că a avut dreptate. Nu l-a susținut niciodată pe Ivaylo Petev. Văd o echipă în criză și nu îl văd capabil să o scoată, îl văd afară total. Inadmisibil să ai o partidă cu Steaua și tu vii fără niciun atacant, așezarea pe care a adoptat-o.

Îmi spun punctul de vedere al unui antrenor care are 30 și ceva de ani de antrenorat. Am întâlnit multe situații de tipul ăsta, să joci cu echipe superioare ție. Nu înseamnă că dacă o echipă joacă cu 3 atacanți, dacă pui 5 în apărate ești scos cât de cât.

Îți pierzi din posibilitatea de a avea o posesie, de a-i tăia pe adversari cu anumiți jucători fixați în anumite poziții ale echipei tale. A fost o decizie total greșită și probabil că s-a gândit având mai mulți mijlocași în echipă la o posesie prelungită, dar îmi denotă că nu își cunoaște jucătorii!”, a spus Sorin Cârțu, la fanatik.ro.

”Aiurea totală!”

Cârțu este de părere că cea mai mare greșeală a tehnicianului bulgar a fost schimbarea sistemului în 3-4-1-2, chiar în partida cu FCSB.

„În momentul în care sunt luați în presing ceea ce a și făcut FCSB, jucătorii noștri nu pot să paseze. Au mereu preluarea în spate, nu fac preluare pe direcția de alergare. Imediat intră în panică când adversarul vine cu presiune asupra lui. Ați văzut și voi cum s-a jucat în prima repriză.

O prima repriză în care s-au ținut pănă la urmă. La modul în care s-au prezentat din primul minut au arătat o echipă copleșită de importanță meciului, a adversarului. Ei nu au făcut mai mult de 2,3 pase și a urmat o pasă lungă la Mitriță avansat care se lupta cu Dawa.

Aiurea totală tactica pe care a abordat-o Petev, dar până la urmă a fost o primă repriză care a fost influențată de două momente decisive. Ratarea lui Mitriță și decizia pe care a luat-o Bîrsan cu penalty-ul!”, a mai spus Sorin Cârțu.