Ivaylo Petev, dat afară?! Sorin Cârțu l-a făcut praf în direct. Criză uriașă la CSU Craiova

Ivaylo Petev va fi dat afară?! Sorin Cârțu l-a făcut praf în direct. Criză uriașă la CSU Craiova.

Sorin Cârțu (68 de ani) l-a criticat aspru pe Ivaylo Petev (48 de ani), după ce CSU Craiova a pierdut cu FCSB, scor 0-3.

Ivaylo Petev, dat afară?!

Fostul antrenor consideră că alegerea lui Ivaylo Petev de a începe meciul cu trei fundași și schimbarea acestui sistem după pauză a fost greșită. De asemenea, a criticat strategia Craiovei de a-i căuta pe atacanți doar cu mingi lungi, conform Fanatik.

„Eu văd o echipă în criză. Nu-l văd capabil să o scoată. Îl văd afară total. Nu e admisibil, bă, să ai o partidă cu Steaua (n.r – FCSB) și tu să vii fără niciun atacant, cu așezarea aceea adoptată.

Eu am întâlnit multe situații să joci cu echipe superioare, dar nu înseamnă să pui 5 în apărare când adversara arecu 3 atacanți. Îți pierzi din posibilitatea de a avea o posesie. A fost o decizie total greșită. Probabil că s-a gândit să aibă o posesie prelungită cu mai mulți mijlocași, dar asta denotă că nu cunoaște bine jucătorii noștri.

Când sunt luați în pressing, jucătorii noștri nu pot să paseze. Au mereu preluarea în spate, nu fac preluare pe direcția de alergare. Imediat intră în panică când adversarul vine cu presiune asupra lui.

Modul în care s-au prezentat din primul minut a arătat ca o echipă copleșită de importanța meciului, de importanța adversarului. Ei n-au făcut mai mult de două-trei pase și a urmat o pasă lungă către Mitriță, avansat, care se lupta cu Dawa sau Ngezana. Aiurea total tactica abordată.

Petev nu îmi dă speranțe. Nu mă așteptam la o asemenea așezare, să propunem așa ceva la un meci cu FCSB. Pe unul l-am dat la U Cluj că nu e bun, iar acum îl bagi cu FCSB. Ne bazăm pe Cîmpanu? Câte goluri a dat Cîmpanu ca să ne gândim că ne ajută la partida asta? Petev nu studiază adversarul și nu cunoaște adversarii”, a spus Sorin Cârțu, conform sursei citate.