Mihaela Buzărnescu s-a calificat fără emoții în turul 2 la Wimbledon. Românca a fost obligată să-și schimbe echipamentul înaintea meciului. Video

Mihaela Buzărnescu a debutat marți cu o victorie la Wimbledon, și este a treia româncă, după Sorana Cîrstea și Irina Begu, ce va juca în turul 2 al turneului de Grand Slam.

Mihaela Buzărnescu (34 de ani, locul 127 WTA) învins-o în două seturi, 6-4, 6-2 pe Nastasja Schunk (18 ani, locul 154 WTA).

Românca și-a impus rapid ritmul încă de la început. În primul set a condus cu 3-0. Schunk a revnit și a reușit să câștige 3 gamuri, pentru ca în final Miki să salveze o minge de break și să câștige cu 6-4. Jucătoarea din România a dominat clar și în setul secund și s-a impus  cu scorul de 6-2.

Aceasta a fost prima confruntare dintre cele două jucătoare. Buzărnescu este la a patra participare la Wimbledon. Cel mai bun rezultat l-a obținut în 2018, când a ajuns în turul 3.

Buzărnescu, obligată să se schimbe chiar înainte de meci

Meciul ar fi trebuit să înceapă la ora 13.00, dar a fost întârziat. Românca a fost nevoită să-și schimbe echipamentul pentru că nu era conform cu regulile competiției.

Supervizorii au spus că echipamentul Mihaelei Buzărnescu are prea mult negru, din cauza sponsorului. Cum la Wimbledon este impusă ținuta albă, românca a mers la vestiare și s-a schimbat. Șapte minute mai târziu, Buzărnescu a revenit pe teren și a început încălzirea.