Meci record la Australian Open! Andy Murray, maraton de 5 ore și 45 de minute în cel mai tare meci de la Melbourne

Meci record la Australian Open! Andy Murray și Thanasi Kokkinakis au oferit un maraton sportiv la Melbourne.

Murray a oferit o revenire de senzație la primul turneu mare al anului.

Meci record la Australian Open

Partida a început rău pentru Andy Murray și s-a văzut conduc cu 2-0 la seturi și 5-2 în setul 3 de Thanasi Kokkinakis.

Britanicul a avut o revenire senzațională și a reușit să câștige al 3-lea set cu 7-6. Din acel punct, Murray a avut o evoluție senzațională și a câștigat următoare seturi 6-3, 7-5 și s-a impus într-un meci care a durat 5 ore și 45 de minute.

După această revenire, Murray a devenit jucătorul cu cele mai multe ”remontade” de la scorul de 2-0 pentru adversar, fiind  a 10-a oară când a reușește această ”minune”.

La finalul partidei, jucătorul britanic a fost copleșit de emoții și nu a putut să își explice revenirea.

„Nu știu cum am reușit să câștig, pur și simplu nu știu. Am o inimă mare. Mi-ați spus o statistică, după meciul cu Berrettini, că am câștigat multe meciuri de la 0-2 la seturi pentru adversari. Am experiență, iubesc sportul ăsta, astea au fost cheile acestei victorii. Îmi place să mă bat pe teren, iubesc să fiu în competiție.

Vă mulțumesc că ați rămas până la această oră în tribune. E ridicol că s-a ajuns la această oră, dar vă mulțumesc. Atât în numele meu, cât și al lui Thanasi, ne-ați ajutat enorm, ne-ați dat energie. Acum, e timpul să mergem la culcare”, a declarat Andy Murray.