Meci pe muchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul din turul secund. Cum s-a terminat partida cu Karolina Muchova

Meci pe muchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul din turul secund. S-a aflat cum s-a terminat partida cu Karolina Muchova. A fost o partidă extrem de echilibrată în Canada.

Sorana Cîrstea, locul 31 WTA, a avut meci tare cu cehoaica Karolina Muchova, locul 17 WTA.

Meci pe muchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel greu încă din primul tur. A învins-o pe franțuzoaica Varvara Gracheva, locul 40 WTA, scor 6-4, 7-6 (3). Adversara româncei a bătut-o pe Anastasia Potapova, scor 7-6 (4), 6-2.

Primul set al duelului de la Montreal a fost unul extrem de echilibrat. Sorana a stat aproape de adversara sa mai tot timpul. Din păcate, a pierdut runta inagurală, 5-7.

La fel de echilibrat a fost şi startul setului secund. Muchova i-a smuls însă lui Cristea un break, pe final de set. A fost de ajuns pentru jucătoarea din Cehia care a închis şi setul secund în favoarea ei. Scor final 7-5, 6-4 pentru jucătoarea din Cehia care e în optimi la Montreal.

Sorana și Karolina Muchova s-au mai înfruntat de trei ori, până la acest meci, de două ori în 2023. Sportiva din Cehia conducea cu 2-1 la directe. Acum s-a făcut 3-1. Calificarea în “optimi” e recompensată cu 31.650 de dolari și 105 puncte în clasamentul WTA.