Meci pe muchie de cuţit pentru echipa lui Horaţiu Moldovan! S-a terminat Atletico Madrid – Sevilla. Ce s-a întâmplat cu portarul român

Horațiu Moldovan a fost lăsat pe banca de rezerve în meciul în care Atletico Madrid a învins-o pe Sevilla, 1-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei.

Portarul echipei naționale a fost prezentat miercuri la noua sa echipă.

Meci pe muchie de cuţit pentru echipa lui Horaţiu Moldovan

Diego Simeone a decis să-l introducă pe Horațiu Moldovan în lotul pentru meciul din sferturile de finală ale Cupei Spaniei. Tricolorul a stat însă pe bancă tot meciul.

Singurul gol a fost marcat în minutul 79 de Memphis Depay, care a trimis mingea în poartă cu stângul. În minutul 26, Antoine Griezmann a ratat o lovitura de pedeapsă. În prelungirile meciului, Sevilla a primit penaty, dar arbitrul și-a schimbat decizia după ce a urmărit faza la colțul terenului.

Atletico Madrid a eliminat-o pe Real Madrid în turul precedent, scor 4-2 în prelungiri. De partea cealaltă, Sevilla a trecut de Getafe, scor 1-3.

Atletico Madrid – Sevilla, echipe de start:
Atletico Madrid: Oblak – Molina, Gimenez, Hermoso, Lino – Witsel – De Paul, Koke, Saul – Morata, Griezmann
Rezerve: Moldovan, Gomis, Soyuncu, Savid, Reinildo, Llorente, Riquelme, Barrios, Depay, Correa
Antrenor: Diego Simeone

Sevilla: Sevilla: Nyland – Marcao, Sergio Ramos, Nianzou – Navas, Soumare, Sow, Oliver Torres, Pedrosa – Ocampos, Romero
Rezerve: Dmitrovic, Flores, Acuna, Agoume, Bade, Jorda, Juanlu, Lamela, Mir, Rakitic, Suso
Antrenor: Quique Sanchez Flores

„Pentru mine e un mare pas în carieră”

Spaniolii au plăti clauza de reziliere de 800.000 de euro, iar românul și-a asumat statutul de rezervă a lui Jan Oblak. Slovenul este considerat unul dintre cei mai buni portari din lume.

„Pentru mine e un mare pas în carieră, e o onoare să reprezint acest culori și să ajung la un club atât de mare. Acum sunt aici și trebuie să muncesc din greu, să îmi aștept rândul și să dau totul pentru acest club.

Știu foarte bine unde am venit, e un club imens în lume. De abia aștept să-i văd pe fani în tribune. Am venit să câștigăm trofee împreună și le mulțumesc tuturor pentru cuvintele frumoase pe care le-au avut despre mine. Sper că nu-i voi dezamăgi”, a mai spus Horațiu Moldovan în cadrul evenimentului organizat cu ocazia prezentării sale.