Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Roma! Thriller în faţa coşmarului Simonei Halep. Cine s-a calificat

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Roma! Thriller în faţa coşmarului Simonei Halep. S-a aflat cine s-a calificat mai departe în turneul WTA Roma. A fost un nou meci extrem de disputat.

Sorana Cîrstea a avut de partea ei publicul din tribunele de la Roma. Majoritatea spectatorilor au fost români.

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Roma!

Sorana Cîrstea a debutat cu dreptul la turneul de categorie WTA 1000 de la Roma. A avut un duel greu în fața lui Katie Volynets, dar a mers mai departe după un duel de 3 seturi.

De partea cealaltă, Jelena Ostapenko nu a avut adversară în primul tur al turneului WTA de la Roma. Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko s-au mai întâlnit de două ori până acum în circuitul WTA, iar letona conduce cu 2-0 la directe.

Meciul a început cu dominarea favoritei 20 a turneului de la Roma. Coşmarul din trecut al Simonei Halep a controlat primul set. Jelena Ostapenko a condus în permanenţă şi a reuşit să se impună. A fost 6-3 pentru letonă.

Sorana a început mult mai bine setul al doilea. Şi-a câştigat serviciul, apoi şi-a dublat avantajul reuşind un break. Se putea duce la 3-0, dar a urmat un game extrem de disputat. Până la urmă, Sorana a reuşit să se distanţeze la 3-0. La 5-1 pentru Sorana, Ostapenko a forţat revenirea. S-a ajuns la 5-3, dar românca a servit bine şi a trimis meciul în decisiv. A închis manşa la 6-3.

Setul decisiv a început cu Jelena Ostapenko în vervă maximă. Şi-a câştigat serviciul, apoi şi-a dublat avantajul. Sorana şi-a pierdut serviciul după un game maraton. Românca a pierdut controlul meciului şi calificarea. La 5-1 Ostapenko a avut 6 mingi de meci. Nu a reuşit să închidă. S-a facut 5-2 pentru Ostapenko. Letona a închis însă meciul la 6-2. A mers mai departe după un meci maraton de 2 ore şi 15 minute.