Meci nebun pentru Pep Guardiola! S-a terminat Manchester City-Sevilla. Cine a câştigat Supercupa Europei

Meci nebun pentru Pep Guardiola! S-a terminat Manchester City-Sevilla. S-a aflat cine a câştigat Supercupa Europei. Partida a avut nevoie de prelungiri pentru a se decerna trofeul care deschide sezonul.

Trupa lui Pep Guardiola a avut mari probleme în meciul de la Pireu. Sevilla a condus şi a fost aproape de a-şi adjudeca trofeul.

Meci nebun pentru Pep Guardiola!

Câştigătoarea Ligii Campionilor, Manchester City, şi deţinătoarea trofeului Ligii Europa, FC Sevilla, s-au înfruntat, miercuri seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu. A fost meciul care a contat pentru primul trofeu al sezonului competiţiilor de club UEFA, Supercupa Europei.

Spaniolii au început meciul mai bine şi au deschis scorul încă din minutul 25. Golul a fost marcat de En-Nesyri, în minutul 25. Cetăţenii au reuşit să egaleze la mijlocul părţii secunde. Palmer a marcat pentru echipa lui Pep Guardiola. Manchester City a atacat în valuri, dar nu a reuşit să mai înscrie golul secund.

Totuşi, englezii au reuşit să câştige trofeul. S-au impus la lovituri de departajare cu scorul de 5-4. Gudelj a fost cel care a ratat penalty-ul decisiv şi trofeul e al celor de la Manchester City.