Meci nebun la Ploieşti! S-a terminat Petrolul – FCU Craiova. Goluri anulate şi o eliminare

Meci nebun la Ploieşti! S-a terminat Petrolul – FCU Craiova. A fost o partidă plină de nervi, cu goluri anulate şi o eliminare. Arbitrul Istvan Kovacs, dar şi VAR-ul au fost în prim-plan. Prima repriză s-a jucat la o singură poartă.

Petrolul – FCU Craiova 1-1, dar partida a fost una extrem de încinsă. În prima parte s-a jucat doar la poarta gazdelor.

Meci nebun la Ploieşti! S-a terminat Petrolul – FCU Craiova

FCU Craiova a dominat categoric repriza, dar Petrolul a fost cea care a dat lovitura în prelungiri. Până la gol, Ţicu trebuia eliminat. A făcut fault de galben în minutul 20. Era al doilea, dar arbitrul nu l-a eliminat. Pe finalul primei reprize, Budescu a executat rapid un corner şi Irobiso a marcat pentru 1-0.

Petrolul a început mai bine partea a doua şi a ratat două situaţii importante prin Borţa şi Irobiso. Juan Bauza a egalat pentru FCU craiova. Oltenii au mai înscris o dată, dar reuşita acestora a fost anulată de VAR. Au mai avut încă alte 3 ocazii mari. Puteau pierde meciul, dar golul lui Jair a fost şi el anulat pentru ofsaid la Irobiso.

Jair a fost faultat după un pumn aplicat lui Duarte. Craiova a încercat să înscrie pe final, dar a ratat, iar Petrolul a tras de timp cât a putut. S-a terminat Petrolul – FCU craiova 1-1 şi gazdele termină anul aproape de play-off, în timp ce oltenii tremură pentru evitarea retrogradării.

Petrolul – FCU Craiova, echipe de start:

PETROLUL (3-4-3): Leitner – Mathaus, Meijers, Huja – Borța, Seto, Jair, Țicu (cpt.) – Budescu, Irobiso, Grozav
REZERVE: Vâlceanu – Olaru, Velisar, Cebotaru, Dumitriu, Bratu, Cioiu, Tucaliuc, Măzărache
ANTRENOR: Nicolae Constantin

FCU CRAIOVA (4-2-3-1): Gurău – Negru, Duarte, R. Grigore, Huyghebaert – Albu, Vl. Achim – Baeten, Bauza (cpt.), Bahassa – Ganea
REZERVE: Mogoșanu – Papadopoulos, Zanfir, Van Durmen, Marquet, Sidibe, Chițu, Iancu, Blănuță
ABSENȚI: R. Popa, G. Enache (incerți)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui) / Arbitru VAR: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi), Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)