Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-FCU Craiova. Duelul pentru supravieţuire în Superliga, distrus de arbitru

Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-FCU Craiova. Duel pentru supravieţuirea în Superliga pe viaţă şi pe moarte între lanterna roşie şi echipa care se află pe loc de baraj.

Eugen Trică a încercat să joace pe atac în faţa ultimei clasate. Prima repriză a fost a celor de la FCU Craiova.

S-a terminat FC Botoşani-FCU Craiova

Oaspeţii nu le-au dat mari şanse băieţilor lui Bogdan Andone. Sadiku putea să deschidă scorul, după o gafă a lui Compagnucci. A ratat din faţa porţii. Apoi, echipa lui Eugen Trică a început să se joace cu ocaziile. Albu şi Chiţu nu au putut să marcheze.

Moldovenii puteau să deschidă scorul din penalty, dar după ce a consultat VAR-ul Iulian Călin nu a mai acordat lovitură de pedeapsă. Blănuţă a deschis scorul în minutul 21, după un corner al lui Baeten. Oaspeţii puteau să mai marcheze, dar acelaşi Chiţu a ratat din 8 metri. În minutul 58, Enzo Lopez a egalat dintr-un penalty inventat din camera VAR. Iulian Călin nu a dat lovitură de la 11 metri la intervenţia lui Lekiatas, dar a consultat reluările şi a decis să dea lovitură de pedeapsă.

Apoi, Iulian Călin a recidivat în greşeală, tot în favoarea gazdelor. I-a dat lui Chiţu al doilea galben şi l-a eliminat, deşi acesta nici măcar nu făcuse fault. Mailat a făcut 2-1, după un contraatac. Imediat, tot pe contraatac s-a făcut 3-1. asta după ce Enzo Lopez a făcut dubla. În prelungiri, a marcat şi Florescu. Scor final FC Botoşani-FCU Craiova 4-1 şi gazdele urcă pe loc de baraj, în timp ce oamenii lui Eugen Trică sunt pe loc direct retrogradabil.

FC Botoșani – FCU Craiova, echipe de start

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, I. Filip – Mouaddib, E. Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, E. Florescu, L. Fulop, Mailat, Aldair, Gligor, Șeroni, Adams, Kaprof, Mitrov, Margiotta
Antrenor: Bogdan Andone

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu, V. Pop – Baeten, Chițu, Sidibe – Blănuță
Rezerve: R. Popa, Kvakic, Mascarenhas, R. Negru, V. Achim, Blidar, M. Ilie, Bahassa, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

Arbitru: Iulian Călin // Asistenți: Romică Bîrdeș, Marius Marchidanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici / Asistent VAR: Alexandru Filip