Meci cu scandal în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic

Meci cu scandal în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic. A fost o dispută plină de nervi, cu goluri, dar şi cu eliminări. Gazdele au început mai bine meciul.

Dinamo a trăit un adevărat coşmar în prima repriză. Oamenii lui Zeljko Kopic au primit gol repede şi au jucat foarte slab.

S-a terminat FC Botoşani-Dinamo

Gazdele au început meciul tare şi au reuşit să deschidă scorul după doar 13 minute. Moura şi-a înscris în proprie poartă. Jucătorii lui Bogdan Andone s-au retras însă în apărare şi au comis-o, după gol. Câinii au făcut pasul înainte şi au obţinut un penalty, după ce Patriche a fost faultat în careu.

Hakim Abdallah şi-a bătut joc de şansa pe care a avut-o şi a tras pe lângă poartă, în minutul 29. Apoi, şi-a intrat în rol Bogdan Andone. Antrenorul gazdelor a avut o ieşire şocantă la un simplu aut. Nici măcar nu avea dreptate. A fost eliminat de George Găman.

În prelungirile primei reprize, jucătorii lui Zeljko Kopic au reuşit să egaleze prin Selmani. Nu se terminase însă. Abdallah a avut o intrare criminală la Romario Benzar şi a fost eliminat. Fundaşul gazdelor a ajuns în ambulanţă. În repriza a doua, gazdele nu au jucat bine, deşi aveau un om în plus. Chiar şi aşa, au reuşit să dea lovitura în prelungiri, prin Mailat. Sco final FC Botoşani-Dinamo 2-1 şi gazdele urcă pe loc de baraj. De partea cealaltă, oamenii lui Zeljko Kopic sunt pe loc de retrogradare directă în Superliga.

FC Botoșani – Dinamo, echipele de start:

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, Ferreira – E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
Antrenor: Bogdan Andone

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Selmani, Abdallah
Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion ”Municipal”, Botoșani
Arbitru: George Găman. Asistenți: Daniel Mitruți (ambii din Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). Asistent VAR: Adrian Vornicu (Iași)