Meci cu scandal în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CSU Craiova. Adrian Mutu, un car de nervi

Meci cu scandal în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CSU Craiova. Adrian Mutu, un car de nervi după o nouă înfrângere pe propriul teren. Deşi au jucat aproape o repriză cu om în plus, rapidiştii n-au avut nicio şansă.

S-a terminat Rapid-CSU Craiova 2-3, un meci cu trei penalty-uri şi o eliminare în contul oaspeţilor.

S-a terminat Rapid-CSU Craiova

Rapidul lui Adrian Mutu a spus adio locurile de Conference League. A pierdut cu 2-3 în faţa echipei lui Eugen Neagoe. A fost un meci cu scandal, golul victoriei oaspeţilor venind în urma unei faze controversate.

Gazdele au deschis scorul în minutul 33, din penalty, prin Dugandzic. Cei de la CSU Craiova au întors meciul. Mai întâi, Andrei Ivan a egalat tot din penalty, pe final de repriză. A realizat dubla în minutul 52, când  Mihai Căpățînă fusese deja eliminat.

Rapid a egalat tot din penalty prin Dugandzic. Golul victoriei a venit de la Crețu, în minutul 65. Acesta a marcat, pe contraatac, deşi un jucător giuleştean se afla întins pe gazon. Creţu nu a dat mingea afară. S-a terminat Rapid-CSU Craiova 2-3 şi CSU Craiova se apropie la două puncte de locul 3, ocupat de CFR Cluj. Rapid a rămas pe 5, cu 35 de puncte şi nu mai poate avansa în clasament.

Rapid – CSU Craiova, echipe de start:

RAPID (4-3-3): H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, Morais – Kait, Al. Albu, Al. Ioniță II – Sefer, Dugandzic, Bamgboye
Rezerve: Drăghia – Iacob, Fl. Ștefan, Emmers, Papeau, Ongenda, Pănoiu, Costache, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

CSU CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Căpățînă, Zajkov, Badelj, Ndong – Al. Crețu, Screciu – Ișfan, Baiaram, Ivan (cpt.) – Markovic
Rezerve: Lazar – Vlădoiu, Găman, Raul Silva, Benga, Mateiu, Cîmpanu, Roguljic, Koljic
Absenți: Bancu, Vătăjelu (accidentați)
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Superbet Arena – Giulești
Arbitru: Adrian Cojocaru; A1: Vasile Marinescu; A2: George Neacșu; Arbitru VAR: Cătălin Popa; Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş