Max Verstappen face legea în Formula 1. Și-a făcut praf adversarii în Marele Premiu al Braziliei

Max Verstappen face legea în Formula 1. Și-a făcut praf adversarii. Olandezul a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei. Avea deja asigurat al treilea titlu de campion mondial.

Podiumul a fost completat de Lando Norris (McLaren) și Fernando Alonso (Aston Martin).

Max Verstappen face legea în Formula 1

Max Verstappen și-a păstrat prima poziție pe tot parcursul cursei. Sergio Perez și Fernando Alonso au dus o luptă aprigă până la final.

Britanicul Lando Norris (McLaren) a încheiat pe locul 2 şi a obţinut un punct suplimentar pentru cel mai rapid tur de pistă, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) a fost pe locul 3.

Campionul mondial a reuşit a 17-a sa victorie în 2023.

Cursa a fost marcată și de câteva incidente. Monopostul lui Charles Leclerc s-a lovit de un parapet. Piloții Kevin Magnussen și Alexander Albon s-au lovit reciproc și au fost nevoiți să abandoneze cursa.

Verstappen, ajuns la 52 de victorii în cariera sa, a cucerit al treilea titlu mondial consecutiv luna trecută în Qatar, când Reb Bull şi-a asigurat din nou titlul în campionatul constructorilor. Red Bull a câştigat 19 din cele 20 de curse din acest an, notează Reuters.