Marius Şumudică s-a dezlănţuit! A trecut la ameninţări după ultima înfrângere. I-a făcut praf pe jucători

Marius Şumudică s-a dezlănţuit! A trecut la ameninţări după ultima înfrângere. I-a făcut praf pe jucători. Asta după ce Gaziantep a pierdut pe propriul teren, scor 2-4, împotriva celor de la Kasimpasa.

Marius Șumudică și-a avertizat jucătorii. Cine nu se ridică la nivelul pretenţiilor sale va pleca de la Gaziantep.

Marius Şumudică s-a dezlănţuit!

Marius Şumudică a spus clar. „Cine nu vrea să joace poate să plece”, a transmis antrenorul român. Antrenorul s-a declarat mulțumit de felul în care au jucat elevii lui în repriza secundă. Gaziantep a înscris de două ori, prin Eskihellac și Lazar Markovic, dar a și primit un gol, tabela fiind închisă astfel cu scorul de 4-2 pentru gazde.

„Vreau să împart meciul în două reprize. Din păcate, am primit multe goluri prostești în prima parte. Nu mi s-a mai întâmplat niciodată așa ceva, să primesc 3 goluri în 45 de minute.

În repriza a doua am schimbat sistemul, iar de când ne-am apărat cu 4 jucători am început să jucăm mai bine în ofensivă și am înscris două goluri în primele 8 minute. Însă și adversarul a găsit spații după ce am început să jucăm deschis.

Nu am putut profita de 6 ocazii clare, am ratat și un penalty. Dacă prima parte s-ar fi terminat cu scorul 3-1, repriza secundă putea fi diferită pentru noi. Așa, nu este ușor să revii de la 0-3”, a spus Șumudică inițial, conform Gazetefil.

Apoi, Șumudică a anunțat o revoluție în cadrul lotului, începând de etapa viitoare. „Țin să-mi felicit jucătorii pentru lupta din a doua parte. Ăsta trebuie să fie spiritul echipei. Începând de astăzi, când vom reveni la Gaziantep, va juca cine va merita.

Nu vreau să joace doar în funcție de nume, vreau să dea dovadă de caracter. Vreau ca jucătorii mei să concureze, să lupte pe teren. Numele nu mai contează, cine vrea să joace va juca, iar cine nu vrea poate să plece în ianuarie”, a avertizat antrenorul român.

În urma rezultatului de astăzi, Gaziantep va încheia etapa 14 de campionat pe locul 14. Doar 3 puncte o despart pe echipa lui Șumudică, la care au jucat astăzi Niță, Drăguș și Maxim, de locurile retrogradabile.