Manchester United, în semifinalele Cupei Angliei după ce doi jucători de la Fulham au fost eliminați

Manchester United, Brighton şi Sheffield United s-au calificat în semifinalele Cupei Angliei. Acestora li se alătură și Manchester City, care a jucat sâmbătă.

Manchester United s-a impus cu 3-1 în faţa lui Fulham, după ce a fost condusă cu 1-0 prin golul lui Mitrovic. În minutul 72, Fulham a avut doi jucători eliminaţi direct cu cartonaş roşu, pe Mitrovic şi Willian, iar soarta partidei s-a schimbat.

Bruno Fernandes a transformat un penalti şi a egalat în minutul 75, Sabitzer i-a adus pe „diavoli” în avantaj în minutul 77, iar Bruno Fernandes a reușit dubla în prelungiri.

Și antrenorul portughez Marco Silva a fost eliminat de arbitrul Chris Kavanagh.

Brighton – Grimsby Town 5-0

Brighton nu a avut probleme cu Grimsby Town, de care a trecut cu 5-0. Golurile au fost marcate de Undav (min. 6), Ferguson (min. 51 şi 70), March (min. 82) şi Mitoma (min. 90).

Sheffield United a învins cu 3-2 pe Blackburn Rovers. Oaspeţii au condus cu 1-0, prin golul din penalti al lui Brereton. Gazdele au egalat prin autogolul lui Gallagher, dar Szmodics a adus iarăşi oaspeţii în avantaj. Sheffield s-a impus pe final. În minutul 81 a egalat McBurnie, iar în primul minut al prelungirilor Doyle a înscris golul victoriei.

Semifinalele Cupei Angliei se vor disputa în zilele de 22 aprilie şi 23 aprilie.