Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Românul nu a avut nicio şansă. Accidentarea l-a pus la pământ

Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Românul nu a avut nicio şansă. Accidentarea l-a pus la pământ. Fotbalistul tricolor pare că nu mai are nicio şansă să se impună în Scoţia, la Rangers.

Ianis Hagi nu a prins echipa nici la ultimul meci din campionat. A fost doar rezervă în victoria lui Rangers cu Hibernian, scor 4-1.

Lovitură totală pentru Ianis Hagi!

Ianis Hagi a evoluat doar un sfert de oră în acest meci. A intrat doar pe final în teren, în deplasarea în care Rangers s-a impus clar. Hibernian a condus cu 1-0 după autogolul lui Goldson din minutul 8. Oaspeții au revenit și s-au impus grație reușitelor semnate de Tavernier, Colak de două ori și Sakala. În minutul 77, Ianis Hagi a intrat pe teren în locul lui Sakala. Era deja 4-1 pentru Rangers.

Internaționalul român a bifat, astfel, a patra apariție într-un meci oficial după accidentarea foarte serioasă petrecută la începutul lui 2022, într-o partidă de Cupa Scoției. În urma succesului obținut pe terenul lui Hibernian, Glasgow Rangers a acumulat 70 de puncte și este la nouă „lungimi” în spatele liderului Celtic.

Ianis Hagi va rata primele două meciuri ale echipei naționale din preliminariile pentru Euro 2024. Nu a fost convocat de Edi Iordănescu pe lista preliminară. Tatăl fotbalistului, Gică Hagi, anunță că mijlocașul lui Rangers va profita de această decizie și se va întoarce pe teren mai puternic.

„Ianis a avut foarte mult ghinion să se accidenteze, deoarece adversarul său nu a intenționat să îl lovească. A fost o accidentare gravă… Foarte gravă! Nu a fost doar o accidentare tipică la genunchi. S-a întors, a muncit foarte mult și văd deja cât de fericit este că a revenit. Dar, a trecut doar o lună de când s-a întors și trebuie să aibă mare grijă, pentru că a fost ieșit din circuit timp de peste un an!

Nu poți să fii în afara circuitului un an și să te aștepți ca, după doar o lună, să fii la curent cu tactica și, mai ales, cu aspectul fizic al jocului. În această perioadă s-a maturizat. Chiar dacă a fost accicdentat, s-a uitat la fotbal și îl înțelege foarte, foarte bine acum. Dacă se va întoarce un jucător mai bun? Cred că da! Este sănătos și puternic mental”, a transmis Gică Hagi, potrivit rangersreview.co.uk.

„Nu l-am inclus pe Ianis în lot. Eu și personalul echipei naționale nu vrem să forțăm lucrurile cu el. Am prefera să-l așteptăm pe Ianis și să-i lăsăm timpul necesar pentru a-și reveni. Să reintre în formă și să obțină jocuri la Rangers”, a spus selecţionerul Edi Iordănescu.