Lovitură totală pentru Adrian Mutu! Antrenorul român nu a avut nicio şansă. S-a decis să spună totul

Lovitură totală pentru Adrian Mutu! Antrenorul român nu a avut nicio şansă. S-a decis să spună totul. Trupa pregătită de Briliant nu a avut nicio şansă în prima manşă a turului 3 preliminar din Conference League.

Adrian Mutu este ca şi eliminat din cupele europene. Neftchi Baku nu a avut nicio şansă. A pierdut pe teren propriu, în fața celor de la Beșiktaș, cu scorul de 1-3.

Lovitură totală pentru Adrian Mutu!

La finalul meciului, Adrian Mutu a recunoscut superioritatea celor de la Beșiktaș. În prima repriză. turcii au înscris de două ori, prin Aboubakar (minutul 14) și Muleka (minutul 23).

”A fost un joc dificil. Am jucat împotriva unui adversar puternic. Am încercat să rămânem în joc până la final. Beșiktas a fost mai bună decât noi în prima repriză. În repriza secundă, am jucat mai bine, am fost mai buni decât ei, am creat multe ocazii de goluri spre poarta adversă. Dacă am fi avut noroc, am fi marcat și al doilea gol al nostru.

Al treilea gol i l-am primit oferit cadou lui Beşiktaş. Toată lumea a văzut că a fost greșeala lui Erwin Koffi. Treaba mea ca antrenor este să-i fac pe jucători să fie mai buni”, a spus Adrian Mutu, conform sportinfo.az.

Tehnicianul român se apără. Spune că nu a greşit echipa. ”Nu aș spune că am greșit la echipa de start. Am construit o echipă care se potrivea jucătorilor pe care îi aveam. Aaron Olanare s-a alăturat ieri echipei (n.r. după o accidentare) și n-a fost nici măcar la 30% din capacitate.

Erwin Koffi este accidentat, s-a antrenat cu noi doar în ultimele trei zile. Eddy Israfilov, Omer Budulov sunt accidentați. Am încercat să le dau o șansă jucătorilor pe care i-am avut, care erau într-o formă mai bună. Când joci împotriva acestor tipi de adversari, trebuie să alergi mai mult pentru a rămâne în joc.

Unul dintre obiectivele noastre a fost să aducem jucătorii reveniți după accidentări pe teren în repriza secundă și să-i aducem într-o formă fizică mai bună. Cel mai bun antrenament este jocul. Îmi era teamă că să nu se accidenteze. Slavă Domnului, nimeni nu s-a accidentat și asta a fost bine pentru noi”, a mai spus Adrian Mutu.

În finalul intervenției, Mutu a avut curaj. Spune că nu s-a pierdut calificarea în play-off-ul Conference League. ”Mai este o săptămână până la meciul retur din deplasare. E greu să dai un pronostic acum. Formăm o echipă nouă. Echipa pe care o vedeți astăzi reprezintă doar 30% din echipa pe care vreau să o construiesc.

Încercăm să transferăm jucători și să-i aducem pe cei din lot la o condiție fizică bună. Trebuie să fim atenți la alegerile noastre în meciurile viitoare. Pentru că jocul la fiecare trei zile poate dăuna echipei. Jucătorii sunt predispuși la accidentări.

Meciul de la Istanbul este foarte important pentru noi. Când mergem acolo, ne vom gândi doar la victorie”, a conchis Mutu.

Dacă Neftchi îi va elimina pe turcii de la Beșiktaș, în play-off-ul Europa League, azerii o vor întâlni pe câștigătoarea dublei dintre Aris și Dynamo Kiev. În tur, grecii s-au impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.