Lovitură de teatru în grupa României! Ce spun jurnaliștii după remontada Ucrainei. Calificarea se joacă până în ultima etapă

Lovitură de teatru în grupa României. Ucraina a revenit fantastic după ce a fost condusă cu 1-0 și a învins Slovacia, scor 2-1. Jurnaliștii ucraineni au reacționat imediat lăudând naționala condusă de Serghei Rebrov, da nu au uitat să menționeze înfrângerea cu România

În Grupa E, în această seară, de la ora 22.00, tricolorii întâlnesc Belgia, la Koln. Diavolii roșii au pierdut primul meci de la EURO 2024.

Ce spun jurnaliștii după remontada Ucrainei

Ucraina a reușit să revină spectaculos după ce a fost condusă. Ivan Schranz (minutul 17) a deschis scorul, însă jucătorii lui Serghei Rebrov au revenit după golurile marcate de Mykola Shaparenko și Roman Yarechuk.

Jurnaliștii din Ucraina i-au felicitat pe jucători, dar nu au uitat să amintească de umilința suferită în fața României.

”Aventura naționalei Ucrainei la EURO 2024 a început în așa fel încât este mai bine să nu ne amintim. În primul meci am pierdut în fața României cu un scor zdrobitor.

Dar toate discuțiile inutile ar fi trebuit să se încheie exact în momentul în care echipa lui Serghei Rebrov a apărut pe teren pentru a se confrunta cu Slovacia.

Slovacia a marcat un gol care se vede rar la nivel profesionist. Mingea a fost aruncată în careu, Tymchyk a ratat și Haraslin a trimis-o orbește la bara a doua, unde Zinchenko l-a pierdut pe Schranz.

Cu toate acestea, Ucraina a reușit să schimbe cursul evenimentelor pe teren. În minutul 80, totul s-a desfășurat perfect. Dovbyk a împins mingea pe lângă Dubravka dintr-un unghi incredibil de ascuțit.

Portarul nu se aștepta la asta. Și nici Slovacia nu se aștepta la asta. Slovacia va juca ultimul meci din faza grupelor împotriva României la Frankfurt, în timp ce Ucraina va juca împotriva Belgiei la Stuttgart.”, a notat presa din Ucraina.