Lecţie de fotbal în derby-ul Clujului! S-a terminat CFR Cluj-U Cluj. Dan Petrescu nu i-a dat nicio şansă lui Sabău

Lecţie de fotbal în derby-ul Clujului! S-a terminat CFR Cluj-U Cluj. Dan Petrescu nu i-a dat nicio şansă lui Sabău. Totil s-a terminat în mai puţin de 20 de minute, în prima parte a disputei din Gruia.

Dan Petrescu nu le-a dat nicio şansă rivalilor din oraş. U Cluj a fost o umbră în acest meci. A adus aminte de o altă umilinţă, când a luat 0-5 în faţa celor de la FCU Craiova.

Lecţie de fotbal în derby-ul Clujului!

Dan Petrescu i-a predat o lecţie de fotbal lui Sabău în prima repriză. După ce Ovidiu Bic şi-a bătut joc de o ocazie singur cu portarul, a început tăvălugul. Mai întâi, ispas a pus mâna pe minge în careu şi Janga a deschis scorul.

S.a făcut 2-0 peste doar 8 minute. Krasniqi a marcat cu călcâiul. Apoi, a pus mâna pe minge şi Miron în careu. Manea a transformat penalty-ul. A fost pentru prima dată în istoria derby-urilor CFR – U când o echipă conduce cu 3 goluri încă de la pauză. Se putea face 4-0 în repriza secundă, dar acesta a ratat al treilea penalty. Piţian a fost cel care a făcut al treilea henţ în careu. Bîrligea a făcut 4-0 în ultimul minut al prelungirilor.

S-a terminat CFR Cluj-U Cluj 4-0 şi trupa lui Petrescu termină la un punct în spatele Farului sezonul regulat. De partea cealaltă, U Cluj se va bate pentru evitarea retrogradării în play-out.

CFR Cluj – U Cluj. Echipele de start

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora – C. Deac, Muhar, Boateng, Krasniqi – Janga, Petrila
Rezerve: Sava – Braun, Peteleu, Țîru, Hoban, Cvek, Fica, Bîrligea, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu

U Cluj: Gorcea – Pițian, A. Miron, D. Ispas – Martic, Remacle, Bic, Pires, Oancea – Thiam, I. Stoica
Rezerve: P. Iliev – Ad. Bălan, Fl. Ilie, Goranov, I. Filip, Tescan, Al. Bota, Haită, L. Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Marcel Bîrsan (București). A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Daniel Mitruți (Craiova)
Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei), Arbitru AVAR: Alexandru Vodă (Alba-Iulia)