Ladislau Boloni atacă promovarea în Ligue 1. A învins echipa lui Alexi Pitu și are un bilanț fenomenal cu Metz

Sâmbătă, echipa lui Boloni a învins-o acasă cu 3-0 pe Bordeaux, echipă la care a jucat și Alexi Pitu. Bordeaux este principala contrandidată a lui Metz la locul 2, cel care asigură promobavea în Ligue 1. Pentru antrenorul român a fost 3-a victorie în ultimele 4 etape.

Boloni, invincibil de 18 meciuri!

Ladislau Boloni, antrenorul care a negociat cu Federația Română de Fotbal ca să preia funcția de selecționer, atribuită însă lui Edi Iordănescu, are acum 18 meciuri consecutive fără înfrângere.

Metz nu a mai pierdut din 24 octombrie, de la 0-2 cu liderul Le Havre. De atunci, are 11 victorii și 7 egaluri.

După 3-0 cu Bordeaux, a urcat o poziție în clasament și e pe 3, la un singur punct de Bordeaux și locul 2.

Alexi Pitu a fost titular la Bordeaux, dar a fost „sacrificat” de antrenorul David Guion în minutul 40. A fost momentul în care portarul Poussin a fost eliminat după ce a fault un jucător al lui Boloni în afara careului. Antrenorul lui Bordeaux l-a înlocuit imediat pe Pitu cu goalkeeperul de rezervă.

La pauză, când scorul era 0-0, Boloni a vorbit în vestiar: „Le-am spus că n-am crezut suficient în forța noastră de atac. Am avut mingea în ultimii 30 de metri și am început să căutăm soluția. Nu trebuie căutată, ci provocată”.