Karim Benzema, în centrul atenției în Arabia Saudită. Ce a făcut francezul pentru prima dată în carieră / Video

Karim Benzema, în centrul atenției în Arabia Saudită. Francezul a fost integralist în duelul dintre Al-Ittihad şi Al-Taawon, scor 1-1, din etapa a 10-a din prima ligă din Arabia Saudită.

Karim Benzema, în centrul atenției în Arabia Saudită

Starul francez a deschis scorul pentru Al-Ittihad în minutul 22 al duelului cu Al-Taawon. La patru minute distanță a „reuşit” un autogol, după un corner executat de Pedro.

Primul autogol din toată cariera de fotbalist, potrivit onefootball.com.

În acest sezon, pentru Al-Ittihad, Karim Benzema a marcat şapte meciuri, a marcat trei goluri și a oferit două assist-uri.

Karim, implicat într-un scandal uriaș

Benzema intenţionează să depună plângere împotriva ministrului francez de Interne, Gerald Darmanin. Acesta l-a acuzat pe fotbalist că ar avea legături islamiste, informează presa franceză.

Gerald Darmanin l-a acuzat pe Karim Benzema că ar avea legături islamiste, iar fotbalistul intenționează să depună plângere, informează presa franceză.

Anunţul a fost făcut de avocatul internaţionalului francez, Hugues Vigier, în urma reacţiilor apărute ca urmare a sprijinului public pe care Benzema l-a acordat civililor din Palestina, în războiul dintre Israel şi Hamas.

„Nu putem accepta ca cei care guvernează să creadă că sunt autorizaţi să facă ceva din pur oportunism. Este defăimare, chiar insultă publică”, a spus avocatul, care îl reprezintă pe atacantul clubului Al-Ittihad.

Atacantul francez, cu 97 de selecţii în naţionala Franţei, a decis deja să-o denunţe pentru defăimare pe eurodeputata Nadine Morano, membră a partidului Les Republicains. Aceasta a declarat că fotbalistul este „un element al propagandei Hamas”.