Istvan Kovacs, vedetă după finala Europa League! Anunţul venit de la UEFA. Fanii au reacționat imediat

Istvan Kovacs, vedetă după finala Europa League. UEFA i-a transmis un mesaj românului, după ce acesta a fost la centru la meciul dintre Atalanta și Bayer Leverkusen, încheiat cu succesul italienilor, scor 3-0.

Fanii au reacționat imediat după ce au văzut mesajul pentru Kovacs. De asemenea, și în presa internațională au apărut articole despre prestația sa.

Istvan Kovacs, vedetă după finala Europa League

Istvan Kovacs a avut parte de un meci liniștit, fără faze controversate. UEFA i-a transmis un mesaj la finalul partidei pe rețelele sociale.

”Felicitări arbitrului din această seară, Istvan Kovacs, și tuturor oficialilor din această seară”.

Suporterii au reacționat rapid și au postat mai multe mesaje, unele acide.

”După meciul dintre Barcelona și PSG nu-l mai iau pe arbitrul ăsta în serios”, ”O performanță teribilă, prea multe greșeli”, ”Performanță remarcabilă”, ”Performanță excelentă”.

Un jurnalist spaniol l-a criticat pe Kovacs. Acesta spune că trebuia să acorde un penalty în minutul 90+1. Adam Hlozek a primit o centrare, Giorgio Scalvini a pus piciorul pentru a respinge, iar cehul a căzut.

„O finală de Europa League liniștită pentru Istvan Kovacs, al cărui cel mai bun aliat a fost Ademola Lookman, marcatorul unei triple. În prelungirile reprizei secunde nu a acordat un penalty clar pentru germani. Pol van Boekel de la VAR a tăcut”, a scris Pavel Fernandez, pe pagina personală de X, fostul Twitter.

„Arbitraj de talie europeană al românului: contactele lejere nu le-a fluierat, bună gestiune a meciului inclusiv în ceea ce privește avertismentele”, au scris și jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport.