Istvan Kovacs, făcut praf de catalani! A greşit grav împotriva celor de la Barcelona. Şi Xavi l-a distrus pe arbitrul român

Istvan Kovacs, făcut praf de catalani! A greşit grav împotriva celor de la Barcelona. Şi Xavi l-a distrus pe arbitrul român. Meci cu scandal pentru fluieraşul român în sferturile de finală ale Champions League.

Istvan Kovacs este pus la zid de cei de la Barcelona. Catalanii îl consideră vinovat pentru eliminarea din Champions League.

Istvan Kovacs, făcut praf de catalani!

Istvan Kovacs este acuzat că nu a dat un penalty clar gazdelor. În repriza secundă, în minutul 65, când scorul era deja 3-1 pentru PSG, Ilkay Gundogan a căzut în careul parizienilor după un contact cu Marquinhos. Germanul a văzut cartonaș galben pentru proteste din partea arbitrului.

Ziarele catalane au avut o reacție vehementă la adresa arbitrului român, pe care l-au criticat dur pentru deciziile luate pe parcursul jocului. Ronald Araujo, Xavi și antrenorul de portari au fost eliminați.

„Marquinhos îl mătură pe Gündogan în careu, dar Kovács îi dă un cartonaș galben jucătorului german! Scandalul începe să fie de dimensiuni monumentale!

Roșu pentru antrenorul portarilor Barça, José Ramón de la Fuente. Este păcat, dar Barça nu pare binevenită în UEFA”, scriu cei de la Sport.es.

Şi Xavi, antrenorul Barcelonei, l-a făcut praf pe Kovacs. La finalul meciului cu PSG, scor 1-4, în urma căruia catalanii au fost eliminaţi. „Suntem supăraţi, furioşi. Cartonaşul roşu primit de Araujo este cel care a decis meciul. Am fost bine organizaţi în atac şi în apărare. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaş roşu.

Este păcat că munca unui sezon întreg trebuie să se încheie din cauza unei decizii de arbitraj. În fotbal există şi eliminări, dar arbitrul a fost foarte slab. Un dezastru. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să o spunem. Nu putem să tăcem”, a spus el despre prestaţia lui Kovács.

Nu s-a oprit aici. „Araujo a încercat să se dea la o parte, iar Barcola s-a lăsat să cadă. La modul în care fotbalul este atât de echilibrat, să joci 11 contra 10 este practic imposibil. Pentru mine, eliminarea a stricat un meci frumos şi spectaculos. Am dat dovadă de mândrie şi caracter, dar este aproape imposibil împotriva unei echipe de acest nivel”, a adăugat el.