Istvan Kovacs a avut meci iReal pe Anfield! O mulțime de goluri și de gafe, Liverpool călcată în picioare de madrileni! + Rezultatele serii în UEFA Champions League

Finala din optimile Ligii Campionilor, Liverpool – Real Madrid, a avut ”judecători” români. Istvan Kovacs a fluierat pe Anfield, iar la cele două linii, l-au asistat Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. Horațiu Feșnic a fost al patrulea oficial.

Prima repriză a fost una bulversantă. Darwin Nunez a deschis scorul în minutul 4, cu călcâiul. Iar zece minute mai târziu, Mo Salah a aruncat în aer tribunele, după un ”cadou” primit de la Courtois.

În fața a 53.000 de oameni, Realul lui don Carlo Ancelotti a întors rezultatul într-un sfert de oră, grație dublei lui Vincius Junior, care a profitat de o gafă de începător a portarului Alisson.

Repriza secundă a început cu un șoc: de la 2- 0 pentru ”cormorani” în minutul 14, s-a făcut 2-3 în minutul 47, grație golului înscris de Militao cu o lovitură de cap! Comedia erorilor a continuat, și s-a făcut 4-2 în minutul 55 pentru Real, după un șut al lui Benzema deviat de Gomes. Francezul a bifat și el dubla, stabilind scorul final, 5-2, în minutul 67, după ce s-a distrat cu defensiva echipei lui Jurgen Klopp.

”Îmi pare rău pentru Kovacs, penalty clar!”

Kovacs a avut de judecat două faze mai grele. O împingere a lui Carvajal la Nunez și un potențial henț, ambele în careul Realului, însă VAR-ul n-a intervenit peste deciziile românului.

În schimb, fostul ecuson FIFA, Ion Crăciunescu, a fost dur. „E împingere cu o mână. Împingerea aceea e fault oriunde. E penalty, îmi pare rău pentru Kovacs! Dacă nici asta nu e împingere, atunci ar trebui scoasă din legile jocului”, a spus Ion Crăciunescu, pentru Gazeta Sporturilor.

Seara oaspeților și în Germania!

Celălalt meci al serii în Uefa Champions League le-a pus față-n față pe Eintracht Frankfurt și Napoli. Italienii au deschis scorul în minutul 40. Osimhen a marcat și a stabilit scorul primei părți.

Tot Napoli a schimbat tabela și în repriza secundă. În minutul 65, Giovanni Di Lorenzo a făcut 2 – 0, scor cu care s-a și încheiat partida. Napoletanii sunt favoriți pentru returul de pe 15 martie.