Irina Begu e în semifinalele turneului de la Palermo! Cine îi va fi adversara

Irina Begu (31 de ani, locul 45 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului pe zgură de la Palermo, după ce a învins-o pe franțuzoaica Diane Parry (19 ani, locul 86 WTA), scor 6-1, 6-3.

Irina n-a avut nicio emoție în primul set, pe care și l-a adjudecat autoritar, în doar 35 de minute. Nu i-a oferit adversarei nicio șansă de break, însă în setul secund a început greu.

A revenit apoi de la 1-3 și nu i-a mai lăsat franțuzoaicei niciun game până la final. Meciul a durat o oră și 44 de minute.

Românca o va întâlni în semifinalele turneului pe zgură din Italia pe iberica Sarra Sorribes Tormo (25 de ani, locul 41 WTA).

Irina Begu ajunge pentru a doua oară în semifinale la Palermo, în ultimii zece ani. În 2012, românca era eliminată de către italianca Sara Errani, scor 6-4, 6-1.

“Este ciudat că ultima mea semifinală aici a fost acum zece ani. Am îmbătrânit! (n.r. – râde) Cred că am făcut un meci foarte bun, am început bine. În setul doi, am avut ceva probleme, dar mă bucur că am câștigat.

Scorul nu arată acest lucru, dar a fost un meci foarte greu, cu schimburi lungi de mingi, mai ales în setul doi. Sunt mulțumită că am reușit să câștig în două seturi.

Mă așteaptă o altă partidă grea. (Sorribes-Tormo) joacă foarte bine pe zgură. Trebuie să fiu agresivă, să iau mingea repede, trebuie să dictez ritmul în puncte. Acum trebuie să mă recuperez, iar mâine să joc cel mai bun tenis al meu”, a spus Irina Begu, la finalul partidei cu Diane Parry.