Irina Begu a uimit pe toată lumea! Ce a spus după ce s-a calificat în sferturi la Madrid. Rezultat istoric pentru româncă

Irina Begu a uimit pe toată lumea! S-a aflat ce a spus după ce s-a calificat în sferturi la Madrid. Rezultat istoric pentru româncă. După victoria în faţa Liudmilei Samsonova, jucătoarea noastră va urca în clasamentul mondial WTA.

Irina Begu nu i-a dat nicio şansă Liudmilei Samsonova. A eliminat-o după un dublu 6-4 şi este în sferturi la Madrid. Performanţa este cu atât mai importantă cu cât românca nu are set pierdut până acum.

Irina Begu a uimit pe toată lumea!

La finalul meciului, Irina Begu a dezvăluit cum a câştigat partida, dar le-a mulţumit şi fanilor români din tribune. În urma acestei victorii, Irina Begu a depăşit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA Live.

„A început foarte bine, dar apoi mi-am intrat în ritm. Am făcut mai puţine greşeli. Asta a fost cel mai important. Mă bucur că am reuşit. Vă mulţumesc foarte mult că aţi venit. Sunt aşa de mulţi români aici. Vă mulţumesc foarte mult şi vă aştept şi la următorul meci”, a spus Begu, la interviul de după partidă.

Begu va avea parte de un duel foarte dificil în sferturi. Pentru un loc în semifinalele turneului de la Madrid se va bate cu câştigătoarea din meciul Maria Sakkari-Paula Badosa.

Eleva lui Victor Crivoi a atins cea mai bună clasare în topul mondial WTA în 2016. Atunci, ajungea până pe locul 22 în lume. Cu un parcurs cât mai lung la Madrid, și-ar putea egala acea performanță. Momentan, a depăşit-o pe Simona Halep care este suspendată pentru dopaj.