Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit! Scandalul serii în Superliga: ‘E roșu și penalty’ + Greşeală uriaşă a arbitrilor

Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit! Scandalul serii în Superliga. Primul meci  al etapei cu numărul 19 şi prima eroare uriaşă de arbitraj. Totul s-a întâmplat la meciul Poli Iaşi-UTA 1-0.

Fostul mare arbitru, Ion Crăciunescu, a dat verdictul în scandalul serii din Superliga. Acesta a văzut o eroare uriaşă de arbitraj în această partidă.

Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit!

Fostul arbitru Ion Crăciunescu a spus totul în direct. Acesta e de părere că Poli Iași ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri în prelungirile primei reprize din duelul cu UTA.

Poli Iași și UTA au oferit o primă repriză atractivă. Gazdele ar fi putut să deblocheze tabela în prelungirile primei reprize, dacă brigada condusă de Marcel Bîrsan ar fi fost atentă la duelul dintre Abeid și Gheorghiță.

În al patrulea minut al prelungirilor primei reprize, la un corner executat de Alin Roman, Andrei Gheorghiță a fost călcat evident de Aly Abeid.

Mijlocașul ieșenilor a rămas căzut pe gazon, în timp ce arădenii au plecat pe contraatac. Marcel Bîrsan n-a remarcat incidentul, dar a așteptat analiza din camera VAR.

Au trecut câteva zeci de secunde înainte ca Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu, oficialii responsabili cu arbitrajul video, să decidă că nu a fost fault. Prima repriză s-a încheiat fără gol.

Fostul arbitru Ion Crăciunescu a reacționat dur în direct la Digi Sport. „Aoleu! E roșu și penalty! Poate n-au vrut să o vadă la VAR…”, a spus Crăciunescu.

Până la urmă, partida s-a încheiat cu victoria gazdelor. A fost Poli Iaşi-UTA 1-0, după golul marcat de către Harrison în minutul 79.