Ion Crăciunescu a dat verdictul! Faza crucială care a decis meciul FCSB – Oțelul. Fostul arbitru a spus clar

Ion Crăciunescu a dat verdictul în una dintre cel mai controversate faze ale meciului dintre FCSB – Oțelul.

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a câștigat cu FCSB, 2-0, pe Arena Națională, și este  pe locul 9, cu 23 de puncte, în timp ce FCSB este lider în Superliga, cu 37 de puncte, 5 mai multe decât ocupanta locului secund, CSU Craiova.

Ion Crăciunescu a dat verdictul

Una dintre fazele controversate ale meciului FCSB – Oțelul, scor 0-2, a avut loc în minutul 7, atunci când gălățenii au deschis scorul. Teles a marcat, după o greșeală uriașă a lui Mihai Lixandru. S-a cerut acordarea unui fault în atac, după intrarea portughezului asupra lui Ovidiu Popescu. Inițial, arbitrul Marcel Bîrsan a decis ca jocul să se reia cu o lovitură liberă, dar apoi, după intervenția celor din cabina VAR s-a răzgândit.

Ion Crăciunescu a declarat faptul că decizia a fost una corectă.

Nu mi se pare fault. Dă (n.r.- Teles) direct în minge, el (n.r.- Ovidiu Popescu) sare în față. Nu văd unde e contactul”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit digisport.ro.

Oțelul Galați s-a impus cu scorul de 2-0 pe Arena Națională. Al doilea gol a fost marcat de  Cisotti în minutul 64.

„ Victoria nu are niciun semn de întrebare. Mă bazez pe echipă. Muncim în fiecare zi. Jucătorii sunt conectaţi la antrenamente. Trebuie să le achit salariile şi primele. Aceasta va fi o problemă de întârziere. Băieţii vor primi ceea ce au de primit.

Am şi eu strategia mea, dar nu pot să o spun. Totul rămâne la mine. Jucătorii au făcut ceea ce trebuia. Suntem bine pregătiţi fizic. Din fericire, mai sunt foarte multe meciuri până la finalul campionatului. Sunt convins că ne vom îndeplini obiectivul.

Lumea a spus că sunt nebun. Suntem în grafic. Vrem să trecem mai departe în play-off şi în Cupa României”, a spus Dorinel Munteanu, la finalul meciului, în direct la Digi Sport.