Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit! Atac devastator la adresa arbitrajului. Ce l-a scos din sărite la derby-ul dintre FCSB şi Farul

Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit! Atac devastator la adresa arbitrajului, după ce a analizat în detaliu partida dintre Farul Constanța și FCSB. S-a aflat ce l-a scos din sărite la derby-ul etapei.

Ion Crăciunescu nu s-a mai abținut! Fostul mare arbitru internațional a comentat fazele controversate din partida Farul-FCSB.

Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit!

Farul Constanța vs. FCSB, 1-1 în cadrul etapei #24 din Superliga! Vicecampioana a fost egalată în prelungirile partidei, în urma unui penalty acordat de către Horațiu Feșnic, în urma consultării VAR.

Ion Crăciunescu a analizat erorile de arbitraj. Primul moment controversat al serii s-a petrecut în minutul 57 al partidei. În urma greșelii lui Ngezana, Dussaut a recuperat balonul și l-a pasat ager către Louis Munteanu care a înscris. Reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Fostul internațional susține că golul a fost valabil.

„Mă minunez! Tragem o linie pentru că jucătorul cu numărul 5 (n.r. Dawa) este cu un picior în interiorul careului mic și mă mir că jucătorul cu numărul 9 (n.r. Louis Munteanu) intră cu o parte a corpului în interiorul careului mic și se află în ofsaid. Mă surprinde, nu are cum, eu nu înțeleg. După părerea mea nu este ofsaid!”, a declarat Ion Crăciunescu, la Digi Sport.

Verdict clar: ”Decizia arbitrului este corectă!”

În prelungiri, Farul a egalat gruparea roș-albastră prin penalty acordat. Joyskim Dawa l-ar fi lovit cu capul pe Mihai Popescu. Deşi pe reluări nu se vede acest lucru, Crăciunescu susţine că ar fi fost penalty.

„Să vedem în primul rând cine joacă mingea. Mihai Popescu joacă mingea. El când joacă mingea cu capul o face într-un mod normal. El nu se duce cu capul spre adversar, nu se duce să constituie un pericol pentru adversar.

După ce lovește mingea cu capul, el se trezește lovit cu capul de adversar. El nu trebuie să dea capul înainte dacă lovește mingea cu capul. A lovit mingea în mod firesc, iar Dawa vine și îl lovește în cap.

El (n.r. Mihai Popescu) nu dă capul pe spate ca să constituie un pericol pentru adversar, el joacă mingea într-o poziție normală. După părerea mea decizia arbitrului este corectă, este penalty.

Dacă nu lovești mingea este fault, dacă lovești mingea e mișcare normală. El este cu spatele la adversar, sare corect la cap!”, a admis fostul mare arbitru internațional.